Frisbeegolfia pelattiin SMA Finland ry:n hyväksi

Frisbeegolfia pelattiin parikisana useilla eri paikkakunnilla sunnuntaina 16.9. Parikisaa käytiin Vihdin Kaatiksella, Lappeenrannassa, Pieksämäen Partaharjulla sekä Fafas open kisassa. Kaikki osallistumismaksut lahjoitettiin lyhentämättöminä SMA Finland ry:n hyväksi. Hyväntekeväisyystapahtuma keräsi yhteensä 770 euroa yhdistykselle.

Hyväntekeväisyystapahtuman puuhamiehinä toimivat Riku Tähtinen (kuvassa) ja Miikka Saturi. Kuultuaan alkuvuodesta SMA Finland yhdistyksestä Riku tahtoi tehdä jotain konkreettista yhdistyksen hyväksi ja yhdistyksen tavoitteiden saavuttamiseksi, näin syntyi ajatus hyväntekeväisyyskisasta. SMA on koskettanut Rikua ja hänen perhettään henkilökohtaisesti. Rikun poika Otto menehtyi SMA1-sairauteen vauvaikäisenä vuonna 2004.

Yhdistys kiittää lämpimästi kaikkia hyväntekeväisyystapahtumaan osallistuneita ja erityisesti Rikua!