You are currently viewing Syyskokouksessa valittiin yhdistyksen hallitus vuodelle 2024

Syyskokouksessa valittiin yhdistyksen hallitus vuodelle 2024

SMA Finland ry piti yhdistyksen sääntömääräisen syyskokouksen sunnuntaina 26.11 etäyhteydellä.

Kokouksessa esiteltiin toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2024 sekä valittiin yhdistyksen hallitus. Kokouksessa nostettiin esille myös toive saada SMA:ta sairastavia aikuisia tiiviimmin mukaan yhdistyksen toimintaan. Esitettiin jatkossa pidettäviksi keskustelutilaisuuksia, jotka tavoittaisivat erityisesti aikuisia ympäri Suomen. Myös jäsenviestinnässä nähtiin olevan kehitettävää. Puheenjohtaja Lassi Murto kertoi tulevasta sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson tapaamisesta, jonka aiheena on vastasyntyneiden seulonnan saaminen käyttöön Suomessa.

Vuoden 2024 hallitus:

Puheenjohtaja Lassi Murto
Jäsenet: Pia Illikainen, Eero Järvi, Pia Lemmetty ja Iisa Varjoranta. Varajäseniksi valittiin Daria Keränen ja Kirsi Liuhto-Moilanen.

Kuvassa jatkava puheenjohtaja Lassi Murto